wtorek, 28 kwietnia 2015

Obozy wspinaczkowe na Malcie

Bardzo polecamy wyjazdy wspinaczkowe na Maltę. Wyspa nie wymaga dużej logistyki. Wsiadamy na pokład samolotu i po dwóch godzinach naszym oczom ukazuje się morze i piękne niebo. Jeśli przylecimy rano, to jeszcze tego samego dnia można się wspinać, ponieważ do skał mamy 25 minut z pokoi gościnnych. Kwatery są wystarczające nawet dla miłośników hoteli. Duże mieszkanie, z dobrze wyposażoną kuchnią i niższą temperaturą od tej na zewnątrz, zapewnia właściwy wypoczynek przed wspinaczką w skale. Skała jest znakomita. Jedynym problemem jest brak rzetelnego opisu rejonów, stąd może dojść do sytuacji, że ktoś był na wyspie z książkowym topo, ale nie zobaczył sektorów wartych do eksploracji. W topo po prostu ich nie ma. Przyczyny nie znam, w każdym razie warto poszukać samemu i pozyskać miejscowe topo oraz zestawić je z internetowymi. Znajomość wyspy dopełnia właściwą ocenę walorów wspinaczkowych. Widać to było od razu. W sektorach najciekawszych byliśmy sami. Ludzie zatrzymywali się w tych opisywanych w książkach. Nie są to złe rejony i także się tam wspinaliśmy, jednak ciężko je porównać z tym co można zobaczyć zamykając książkę z topo. Według przewodnika w jednym z sektorów nie ma dróg powyżej 7a i jest ich tam około 25. Za plecami jest sektor nie opisany, gdzie drogi są od 7b do 8b i jest ich tam 17.


sÅ‚awek maltaTaka sytuacja wÅ‚aÅ›nie jest standardem. Najlepsze, że najciekawszych rejonów wcale w książce nie ma, a wydanie jest najbardziej aktualne. Dlatego polecamy wyjazdy z naszÄ… szkoÅ‚Ä…, a wtedy bÄ™dziecie mogli wspinać siÄ™ w sektorach znanych oraz tych polecanych przez nas. MyÅ›lÄ™, że sami ocenicie najlepiej gdzie warto byÅ‚o siÄ™ wspinać. Bardzo ciekawe formy skalne. WapieÅ„ przypomina najczęściej skaÅ‚Ä™ wschodniej części Sardynii, sektory Å‚atwiejsze trochÄ™ SiuranÄ™. Jest bardzo dużo przewieszonych dróg, które majÄ… optymalne tarcie przez 95 procent drogi, by na koÅ„cu zabić wampirkami tj. ostrymi jak brzytwa chwytami. Zdarzenia takie majÄ… miejsce zarówno na drogach 5b dla poczÄ…tkujÄ…cych miÅ‚oÅ›ników Å‚atwych przewieszek jak i drogach 7b/7c gdzie po przejÅ›ciu pÅ‚ynnie przewieszki trzeba mieć zapas skóry, by nie spać na ostatnich ruchach z bólu. To może najwiÄ™ksza „wada” tej skaÅ‚y. Z drugiej strony podobnie jak na Sardynii, wyjazd nóg ze stopni bÄ™dzie wynikiem zÅ‚ej techniki, bo tarcie nijak siÄ™ ma do naszego wapienia. Bywa, że droga za VI.4 ma Å›wietne, duże chwyty i bardzo Å‚atwo zrobić tam drogi on-sightem, podobnie jak w Kalymnos. OczywiÅ›cie na drodze jest zawsze jakaÅ› wisienka na torcie. Zazwyczaj wyjÅ›cie z przewieszenia nie rozpieszcza wielkoÅ›ciÄ… chwytów, a czasem po prostu trzeba „wyjść z niczego” i to na zmÄ™czonych rÄ™kach. ZdjÄ™cia nie oddajÄ… rzeczywistej dÅ‚ugoÅ›ci dróg. Mimo dobrych chwytów trzeba mieć dobrÄ… wytrzymaÅ‚ość, czasami ruchy sÄ… dÅ‚ugie i siÅ‚a siÄ™ naprawdÄ™ przydaje. Malta oferuje natomiast przewieszenia dla osób na poziomie VI.2 z piÄ™knymi liniami, wiÄ™c osoby sÅ‚absze także bÄ™dÄ… miaÅ‚y dużo uciechy w dachu.


OsobiÅ›cie bardzo polecam MaltÄ™ jako jeden z najlepszych rejonów dla osób uczÄ…cych siÄ™ wspinać oraz wspinaczy na poziomie VI.2 – VI.4, jeÅ›li chcecie potrenować drogi przewieszone. Uważam, żemalta sÅ‚awek obozy pod tym kÄ…tem wyspa jest ciekawsza od Kalymnos. WiÄ™cej przewieszek, wiÄ™cej dróg przystÄ™pnych dla amatorów i przede wszystkim brak ludzi. W Grande Grotta rezerwacje sÄ… od rana, a tam ani jednej osoby i 60 dróg przewieszonych tylko dla Was. Minusem jest brak topo i nieczytelne podejÅ›cie pod skaÅ‚y. Wielu rejonów po prostu nie widać do samego koÅ„ca. Łatwe drogi majÄ… trochÄ™ zaniżone wyceny. PrzykÅ‚adem jest 5, która wedle oceny caÅ‚ej grupy nie mogÅ‚a mieć mniej niż VI.1. Drogi w okolicach 6b-6c sÄ… naprawdÄ™ piÄ™kne. Bardzo rzadko wspinaÅ‚em siÄ™ po tak Å‚atwych, ale piÄ™knych liniach. Drogi takie majÄ… czÄ™sto charakter górski. Na wielu drogach wspinaczka przypominaÅ‚a tÄ… z Tatr. Nawet jeÅ›li ktoÅ› robi dużo mocniejsze drogi, to nie powinien przejść koÅ‚o takich obojÄ™tnie. Klasyki wyspy odradzam. Przereklamowane i Å›liskie. Na dodatek nie wiem co w nich Å‚adnego. Drogi bardzo trudne wymagajÄ… maillona do ewentualnego odwrotu. Jest dużo spitów na drogach Vi.5-VI.6, stÄ…d brak siÅ‚y lub czasu wymaga ewakuacji bez możliwoÅ›ci zjazdu z ringa. Plusem sÄ… tez ciche miejsca do pÅ‚ywania i dobra komunikacja autobusowa. Na dodatek dojÅ›cie to 30 minut z kwater. Temperatura lepsza niż w Grecji, bo groty majÄ… bardzo korzystnÄ… wystawÄ™. Łatwe pionowe drogi sÄ… mocno nasÅ‚onecznione, ale w grotach temperatura jest wzorowa. Chwyty nie pÅ‚ywajÄ…, nie jest zimno. Poprostu warto siÄ™ tam wspinać i wyciszyć. Ludzi brak, tylko wspinanie i szum morza. Być może uda nam siÄ™ z czasem stworzyć nasze topo Malty, obejmujÄ…ce chociaż fragment tego co powinno być w wersji książkowej. Polecamy nasze obozy wspinaczkowe w kwietniu, w maju oraz wrzeÅ›niu i październiku. Zdecydowanie najlepszÄ… porÄ… jest kwiecieÅ„ i maj. Później robi siÄ™ bardzo ciepÅ‚o. Kolejny wyjazd 20 maja 2015. Zapraszamy !


SÅ‚awomir BÄ…czek


Szkoła wspinania Cumbre.pl



poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Dzieci z sekcji Cumbre w skałach

Sezon wspinaczkowy w skałach dla dzieci został rozpoczęty w pierwszej połowie kwietnia 2015 roku. Najmłodsze dzieci pod okiem instruktora ze szkoły Cumbre uczą się podstaw wspinaczki w skałach. Dzieci z grupy drugiej przygotowują się do prowadzenia prostych dróg w skałach o trudnościach V-VI. Marysia poprowadziła pierwszą drogę w życiu w skałach za V+. Gratulujemy! Poniżej kilka zdjęć dla rodziców z ostatnich dwóch wyjazdów sekcji dzieci z grup 7-10 oraz 10-12 lat.


Zapraszamy dzieci do wspólnej wspinaczki w skałach. Jeśli ktoś chciałby otrzymać zdjęcia w lepszej jakości, proszę zabrać pendrive na sekcję, to zgram oryginały.


Sławomir Bączek , Szkoła wspinania Cumbre.pl